Vividus Dynamis

zapsaný spolek

Od 30. 7. 2014 se v malebném městečku Goss-Siegharts odehrál už 27. (!) ročník vozíčkářského turnaje.Na turnaj se sjelo celkem 24 mužů do hlavní soutšěže, tkzv. main draw, kde nejvýše nasazeným byl SCHEFFERS Maikel, NED (6.), dvojkou potom PEIFER Nicolas, FRA (8.). Z Čechů tuto soutěž hráli Michal Stefanu (66.) (v 1. kole porazil Švýcara Kellera(92.), ve druhém nestačil na nestárnoucího Tadka Kruszelnického(36.) z Polska), Miroslav Brychta  (prohrál v 1. kole s Gergelym ze Slovenska, v útěše pak ve třech setech podlehl mladému Langmannovi (AUT- 54.) ) a třetím mušketýrem byl Petr Utíkal (116.), který pár dní před 19. narozeninami nejprve porazil Nico Langmanna (54.) 6/1, 6/1, aby ve druhém kole ve velmi pěkném zápaese podlehl další legendě, domácímu Martinu Legnerovi (22.).

V této kategorii se hraje báječný tenis a sledovat třeba zápas Schefferse, Moliera (74.), Olssona (7. – ten naprosto zničil Legnera 60, 62, když Martin uhrál první gem za stavu 0/11) či přehled Peifera je opravdový tenisový zážitek. O to víc nás musí těšit, že se pomalu do této společnosti probíjí Petr Utíkal.

Ve finále byl uspěšnější první nasazený Mark Scheffers, který vybojoval titul ve třech setech 4/6, 7/5, 7/5.

Nico Langmann            Petr Utíkal

Mezi ženami jsme měli dvě zástupkyně, které byli, mezi deseti účastnicemi, vylosovány na sebe (stejně jako dvě Bulharky…). Tento souboj zvládla zkušenější Laďka Pořízková (166.), která porazila Petru Křížkovou (181.). Ve čtyřhře potom Ladka v páru s Polkou Mietrikiewicz (71.) podlehly 2. nasazeným. Soutěž žen vyhrála zkušena Sharon Walraven (NED- 7.), v deblu s poraženou finalistkou Spaanstrou (NED-14.), vítězkou Prostějova, též brala nejvyšší ocenění.

Sharon WarlravenMicha Spaanstra

Nižší soutěž, tkzv. Second Draw, hrálo patnáct vozíčkářů, prvním nasazeným byl Čech Michal Kubát(183.), který v semifinále podlehl Pfundnerovi (AUT). Jochymek (319.) podlehl nasazené dvojce, Rusu Afinogenovi( 184.), která ve druhém kole poslala domů i Honzu Haška(347.). Kvoch (unr.) porazil Tinkhausera  (346.) a prohrál s Pelloschem (216.). Fiala(547.) porazil Savice (429.) a Pfundnerovi nenastoupil, čímž mu usnadnil cestu k celkovému vítězství.

Čtyřhru této soutěže vyhráli Groblacher, Tinkhauser, kteří po obrovské bitvě v prvním kole porazili Kvocha s Haškem.

Pro někoho poněkud “zvláštní” disciplinou může být soutěž “kvadroušů” – tedy těch, kteří mají mimo dolních končetin postižené nějakým způsobem i ruce, takže někteří si fixují raketu do ruky tejpovací páskouá, jiní se pohybují na “power wheelchairs” – tedy elektrických vozících. Je pravdou, že tensi není zdaleka tak razantní jako v ostatních kategoriích, ale tito borci si zaslouží obrovský respekt – mnozí mají takové postižení, že mají problémy s nejnitěrnějšími osobními potřebami, přesto na dvorcích bojují jak lvi.

V této soutěži vyhrál WEINBERG Shraga, ISR (27.), který ve finále, rozhodovaném českým rozhodčím, porazil Antonia Raffaeleho (ITA- 8.) výrazně 6/1, 6/1 a po zápase vše komentoval slovy – prostě den blbec, což završil tím, že s kolegou Polidorim prohrali i finále debla v match tie breaku 3. sady…

Richard Green (GBR)

Sharga Weinberg

Letošní česká účast na tomto turnaji nepatřila k nejúspěšnějším, přesto si pár hráčů na žebříčku polepší. Smůlu měl Mirek Brychta, který, jak trefně konstatoval otec Petra Utíkala, jakmile vidí v pavouku Marka Gergelyho (SVK – 53.) má před očima rudo. Tentokrát ho “chytil” v prvním kole jak v singlu, tak v deblu…

Potěšující je stále se lepšící forma Petra Utíkala, který se do tenisu vrhl se vší vervou a výsledky se dostavují. Škoda, že nemáme stejně pilné další mladé hráče – Mirek “Řepka” Opočenský svůj talent a šikovnost postupně “proflakuje” a ve stejné věkové kategorii nemáme zatím nikoho dalšího, který by nahradil dosluhující generaci Brychtů, Stefanu a dalších.

Ricky Molier                                                                                                                              Nico Peifer