Vividus Dynamis

zapsaný spolek

 

Druhý lednový víkend roku 20 uspořádal Tomáš Svášek  druhý ročník turnaje HVM Plasma Tour – Mistrovství ČR v tenisu na vozíku v krásné hale v Radonicích. Škoda, že tahle původně čistě tenisová hala dnes má pro tenis vyhrazeno pouze 2/5 své kapacity, zbytek obsadil badminton a stolní tenis. Patří obrovské poděkování místnímu kustodovi Tiborovi za to, že pro potřeby turnaje uvolnil další, třetí kurt, a proto turnaj proběhl vcelku hladce, bez větších zádrhelů.  No, hladce, bez větších zádrhelů – vzhledem k tomu, že každý kurt něco stojí (a není to málo), pak, pokud se na někoho čeká, až milostivě dorazí na kurt, pokud se někdo místo předepsaných 5 minut rozehrává půl hodiny, pokud jsou výsledky hlášeny dlouho po skončení utkání, takže kurt opět zeje prázdnotou, se sem tam nějaké zádrhely našly.

Na druhou stranu nutno konstatovat, že turnaj měl velmi pěkné obsazení – šestnáct hráčů, v zásadě žebříčkově nejlepší Češi (a Moravané – Slezané tradičně nedojeli) na turnaj dorazili, Slovensko zastupoval Masaryk a Soviš, velký výkonnostní vzestup Jirky Gregora, účast turnajového nováčka Martina Fürsta (a na premiéru vůbec ne špatný výkon).

 

 

Los z ruky Michala Kubáta byl většinou účastníků proklínán (jako vždy), leč není se čemu divit – v prvním kole  brněnské derby třetího nasazeného Jochymka s Fialou, Hašek si to rozdal s Masarykem a Utíkal s Markalousem…. Jochymek utekl staršímu kamarádovi ze dvou MP, Masaryk i Utíkal si poradili snadno se soupeřem. Jochymek poté opět se dostal až do TB 3. sady s Kubátem (hrál jako za mlada), aby pak těžce potrápil nasazenou dvojku Sváška. Ten vedl v 1. sadě  5/3, aby (sám to přiznal), vlastní nedisciplinovaností ji prohrál 5/7 a zase rozhodoval STB třetí sady. Ten zvládl lépe Tomáš než Tomasz a postoupil tak do finále.

 

V horní půlce jednička Stefanu hladce přehrál Dáňu i Masaryka, aby v semifinále podlehl tradičnímu soupeři  – Utíkalovi v zápase plném emocí ze strany mladšího ze soupeřů v MTB třetí sady. Ve finále potom „David“ Utíkal celkem s přehledem přehrál „Goliáše“ Sváška.

Útěcha se stala celkem s přehledem kořistí Markalouse, když ji nehrál ani Hašek ani Fiala.

Soutěž čtyřher byla ovšem plná překvapení. Druhý nasazený pár Markalous, Kubát dostal v prvním zápase doslova výprask od nového páru Hašek, Gregor 60, 62, kteří v semifinále potrápili i loňské šampiony Masaryka s Utíkalem, kteří museli po vlažném začátku zatraceně přidat, aby první set vyhráli až v TB, druhý již byl plně v jejich režii – 76, 62. Nahoře duo S+S v semifinále po hladkém prvním setu muselo dohánět ztrátu ve druhém, ale Fialu s Jochymkem nakonec porazili. Finálový zápas mezi Stefanu, Svašek a Masaryk, Utíkal měl vše, co může vozíčkářský tenis na této úrovni nabídnout. Otočka v první setu pro pár M+U, zlepšení Sváška, zejména v odpovědnosti, ve druhém setu a MTB, přineslo po dlouhé době porážku sebevědomým mladíkům a vneslo další zajímavý moment do celé Tour

.

Turnaj obdivuhodně připravil Tomáš Svášek, který do poslední chvíle bojoval s financemi, které nakonec snad, díky ČTSV a Advokátní kanceláři Nespala, když pominu nemalý přínos samotného Toma z jeho podnikání, dopadnou dobře. Obrovské poděkování patří panu Tiboru Szabovi a Tonymu Locontovi, kteří se o účastníky starali jak o vlastní. Obdivuji Tomáše, že při svém pracovním vytížení dokázal zorganizovat takovýto turnaj, stejně tak jako obdivuji všechny, kteří turnaje budou v budoucnu pořádat.

Rok od roku se hůře shání finance, rok od roku je disciplinovanost hráčů menší a menší. Pokud si někdo myslí, že když je uzávěrka přihlášek do nějakého data (Radonice 28. 12. 19) a on se přihlásí dlouho po tomto termínu (a je jedno, zda je „hvězda“ nebo nováček), tak že se pořadatel posadí na zadek a ubytuje ho, pokud možno v Intercontinentalu nebo podobném hotelu, tak se zatraceně plete. Pevně věřím, že prostě příště mu napíše – promiň, přihláška byla do tehdy a já už s tím nic neudělám, pokud chceš hrát, sežeň si vlastní ubytování.  Koneckonců, pokud nevím, zda budu zdravý, mohu to napsat do přihlášky a pak se s tím dá něco dělat. Kluci a holky, co budete pořádat příští turnaje Tour, držím Vám palce, ale pokud se nezmění přístup, pak Vás docela lituju. Vím o čem mluvím, první, čistě český, turnaj v Modřanech jsem před 23 (nebo kolika lety) pořádal  se svou ženou a kluky já. Letos už nebude. Můžete hádat třikrát, proč…

 

 

 

 

Ivan Vyvadil

 

 

Categories: Turnaje

Comments are closed.