Vividus Dynamis

zapsaný spolek

Pod novým jménem a pouze v kategorii Futures se odehrál 19. ročník  tradičního turnaje na dvorcí Classicu v Brně.

iž devatenáctý ročník brněnského turnaje vozíčkářů, letos po hlavičkou statutárního města Brna, se hrál na dvorcích brněnského Classicu od 22. do 24. srpna 2014. V krásném areálu se utkalo v hlavní soutěži kategorie ITF Futures Series 16 hráčů, v Second Draw a soutěži žen hrálo vždy po 8 hráčích.

Steffen Sommerfeld

Nejvýše nasazeným byl Slovák Marek Gergely (49.), o místo níže na žebříčku byl Steffen Sommerfeld z Německa, mezi nasazené se dostali i Michal Stefanu (74.) a Miro Brychta (92.) Los byl nesmírně krutý – v prvním kole se utkali Brychta (92.) s mladým Utíkalem (93.) a po veliké bitvě nakonec vyhrál zkušenější 75, 76. Potůčka čekal druhý nasazený Sommerfeld, Kubát se utkal s Haškem (Kubát nevyužil několik MP a prohrál), Jochymka čekal Michal Stefanu a Filipowskému z Karviné los přisoudil Gergelyho.

Do semifinále se dostali první čtyři nasazení, nejvíc problém měl se svérazným Řekem Diamantisem Brychta, který, přes vedení 4/1 ve druhé sadě, nakonec musel vybojovat výhru až v tie breaku.

V semi větší odpor prvému nasazenému klad Stefanu, podlehl Gergelymu 26, 57, zatímco Brychta po prvním, relativně vyrovnaném setu, si z druhého odnesl nepopulárního kanára.

Finále ovšem ukázalo tenis na vozíku v plné kráse. Bylo plné dlouhých výměn, skvělého pohybu obou hráčů a Gergely, který se na okruh vrátil po dvouleté přestávce, na konci tahal za kratší konec, „Sommie“ vyhrál 63, 46, 61 a Marek si mohl ukroutit hlavu nad tím, co se s ním stalo v závěrečné sadě.

Spravil si chuť společně s Stefanu ve čtyřhře, kde porazili, po dvakrát pro déšť přerušeném zápasu, Sommerfelda s Utíkalem 63, 36 a 10/8 v MTB .

Soutěž žen měla jasnou favoritku Christine Schoen z Francie (39.) a ta svou úlohu splnila. Ve finále porazila mladinkou Britku Merry (Luz Esperanzu)(73.) 61, 62. Tato Britka nemá ještě 14 let, v 11 letech patřila k největším tenisovým nadějím Velké Britanie, ale infekční onemocnění kyčlí ji podepsalo přestupní lístek do wheelchair tenisu.. Soutěž žen byla skvělou příležitostí na získání bodů pro tři české ženy, z nichž Pořízková se dostala do semifinále, kde po boji a velmi pěkném výkonu podlehla právě mlaďounké Luz Esperanze a společně s Schoen se probojovala do finále debla. Tam podlehly až závěrečném super tie-breaku 7/10 dvojici Merry, Mietrikiewicz (POL).

Second Draw ovládl po návratu od sledge hokeje a olympijských povinností Tomáš Kvoch, který, ač bez rankingu, v této soutěži zvítězil ve dvouhřei i čtyřhře (s Haškem).

Malou záplatou pro Utíkala bylo vítězství v soutěži útěchy, kde ve finále (poté, co v semi málem prohrál s Jochymkem) zničil Poláka Mietrikiewicze (106­.)

Ceny nejlepším mužům a ženám předal primátor statutárního města Brna Roman Onderka. Další vozíčkářské akce jsou na pořadu 30.-31. 8. v Radnicích na turnaji RAdnický pohár by Daikin, kde se zahajuje nový ročník Docucom Tour – mistrovství ČR v tenisu na vozíku. Ten pokračuje na konci října turnajem v Kurdějově již v hale a vrcholem by měl být turnaj Prague Cup Czech Indoor v průhonické hale na konci listopadu, kde na turnaj kategorioe ITF 2 by se mohla sjet velmi silná konkurence. Je to nesmírně oblíbený turnaj a přes určité problémy, které vznikly zánikem Club hotelu, pevně věříme, že se nám podaří akci uspořádat. Je paradoxní, že v roce, kdy po mnohaletém čekání na přidělení ITF 2, se splnil náš sen, tak zanikla možnost ubytování přímo v areálu, který byl pro vozíčkáře naprosto ideální.

Tenis na vozíku získává stále více příznivců a věříme, že k devatenáctiletému Utíkalovi přibudou další nadějní hráči, kteří ponesou dál prapor, který před dvaceti lety vztyčili Mirek Brychta, Jirka Fiala a další nadšenci.

Categories: Turnaje