Vividus Dynamis

zapsaný spolek

Vzhledem k tomu, že v tradiční průhonická hala, kde se odehrálo 19. ročníků vozíčkářekého turnaje, od minulého ročníku PCCI v listoadu 2015 zeje prázdnotou (a asi se těší na návštěvu buldozerů, které tuto skvělou tenisovou halu a, v okolí Prahy v zásadě jedinou, pošlou do věčných lovišť), dvacátý ročník pražského vozíčkářského turnaje byl přestěhován do areálu pražského hotelu STEP, kde je také šest dvorců a zázemí, vyhovující bezbarierovosti.
Tady se sešlo více jak 80 hráčů z celého světa – Japonska, Jižní Afriky, Velké Británie, Ruska…
         V Main Draw mužů se utkalo 24 žebříčkově nejlepších hráčů,ostatních 25 se dostalo do Second Draw, žen bylo 20, v divizi Quad se utkalo 13 hráčů, kteří mají postižené i horní končetiny.
         Z českých hráčů chyběl nejlepší Petr Utíkal, který má studijní povinnosti, proto se v MD objevil pouze Micha Stefanu a Jiří Fiala. Michal se dostal do druhého kola, Jirka Fiala bohužel nezvládl třetí sadu a nepostoupil.
         V SD se představilo 11 Čechů, nejdále se dostal Michal Kubát (SF), kde podlehl Rumunovi Cipriánovi. Tuto soutěž vyhrál Slovák Tomáš Masaryk, kterému nejvíc asi “zatopil” Dalibor Potůček. Hezky se předvedl český nováček Tomáš Svášek, který byl proti zkušenému Kubátovi několik míčů od postupu do SF.
          V ženské soutěži se představila jen jedna česká hráčka Ladislava Pořízková, která měla potvrdit svou vzrůstající výkonnost i 47. místo na světovém žebříčku. Bohužel se jí to nepodařilo a v prvním kole prohrála s hráčkou pohybující se za hraníci stého místa na žebříčku. Ani ve čtyřhře s Ukrajinkou Shyngarovou nedotáhla slibně rozehraný zápas do vítězného konce a tak tento turnaj byl pro ní velkým  zklamáním. Ženským pavoukem nejlépe procházely druhá asazená jihoafričanka Kgothatso Montjane a Franouzka Charolette Famin – ta porazila i první nasazenou Němku Kruger. Jihoafričanka dotáhla tažení do vítězného konce a po setech 75 a  63 získala titul nejen ve dvouhře, ale společně s finálovou soupeřkou i ve čtyřhře. Bohužel, ke zklamáni pořadatelů se nedostavila na slavnostní předání cen, takže krásný pohár ze skláren Ruckl převzala až po ceremonii po dvouhře.
          Soutěž Quad byla velký představením mladičkého Sama Schrodera (NED, 1999), který ve finále porazil Itala Corradiho a s Dorrie Timmermans van Halle ovladl i čtyřhru.
          Main Draw mužů byl neskutečným předatavením krásy tenisu na vozíku. Mladíci Caverzaschi (ESP, 1993) a Langmann (AUT 1999) předváděli vynikající výkony, ale na zkušenější Maripu (RSA – 1990) a Mikiho (JAP – 1989) nestačili a odešli v semifinále s dost potupnou porážkou…”Staré páky” Legner (AUT 1961), Kruszelnicki (POL – 1955 !) předvedli skvělé výkony, ale stačilo to “jen” na čtvrtfinále. Tadek si chuť správil postupem do finále debla, kde však spolu s Fabiasiakem podlehli páru Caverzaschi a Miki.
           Ve finále se utkal první a druhý nasazený a bila to bitba jak břitva. Po prvém setu, který získal Miki 7/5 to vypadalo na snadný druhý set, Japonec vedl 5/1. Maripa však uhrál několik skvělých míčů a stav srovnal na 5/5 a zápas zdramatizoval, ale nedotáhl set do vítězného konce. Takuya Miki nakonec titul z loňska obhájil dvakrát 7/5 a mimo poháru získal i šek na 1300 €.
           Turnaj v novém prostředí se vyvedl, poděkování patří mj. i Janě Pikorové, která perfektně zvládla tým sběračů, Janu Slepičkovi a jeho Ars Production, který vše organizačně a finančně zvládl, Alici a její půvabnou dívčí partu v pozadí, hlavnímu městu Praze a všem dalším sponzorům za podporu. Dvacátý ročník pražského vozíčkářského turnaje je za námi, ať žije ročník další!
Categories: Uncategorized