Vividus Dynamis

zapsaný spolek

Na konci listopadu se v Průhonicích v CLUB Hotelu sešlo 79 hráčů ze 4 kontinentů a 20 zemí světa, aby bojovali o body do žebříčku ITF.

Na to, že se jedná o turnaj pouze kategorie ITF 3 se sešla neskutečně dobrá konkurence dva hráči z Top 20 (Sanada a Legner), za nimi neskutečná tlačenice  (3. Dalmasso 23., 4. Kruszelnicki 24., 5. Farkas 37., 6. Lhaj 38.), poslední přímo přijatý byl 98. Banci (ITA).Zde startovali i dva Češi – Stefanu a Brychta.

Mezi 21 ženami byla nejvýše nasazenou Němka Kruger (10., dvojkou byla Italka Lauro (13.), 3.Spaanstra (NED) 23., 4. Helouin (FRA) 24. Zde startovala i Laďka Pořízková na divokou kartu.

Divize Quad  měla 15. účastníků, nejvýše byl osmý Itala Raffaele, dvojkou byl Buck (USA – 17.).

Second Draw, tedy soutěž těch níže na žebříčku postavených začínala 111. místem žebříčku – tedy Italem Arcou, dvojkou byl 113. Polák Mietrikiewicz, další dvě nasazená místa patřila domácím Potůčkovi a Utíkalovi, celkem startovala 27 hráčů.

Turnaj také navštívila představitelka ITF Valentina CALVO, která snad potvrdí, že v roce 2014 budou Průhonice jako ITF 2 ( i když, přiznejme, v letošním roce služby hotelu nepatřily ke světové špičce, ale snad se vše, po plánované rekonstrukci zlepší na úroveň, kterou všichni dříve chválili).

V halvní soutěži mužů čeští zástupci uhráli asi v dané situaci maximum – Brychta v 1. kole, byť s problémy ve dcruhé sadě, přehrál Itala Banciho, aby ve druhém kolo po velmi hezkém zápase podlehu dvojnásobnému vítězi  Dalmassovi, Stefanu porazil výše postaveného Poláka Fabisiaka a pak prohrál s Legnerem, Nutno konstatovat, že oba zahráli velmi dobrý tenis a nemusí se za své vystoupení stydět.. Legner pak podlehl Dalmassovi ve třech setech, nahoře postupovali do semifinále  Sanada a Kruszelnicki. Starý polský mazák v semifinále vzdoroval Sanadovi víc než statečně a musel rozhodnout tie – break, ve druhém už mu zřejmě došly síly  a uhrál jediný gem. Prešto to byl skvělý zápas. Japonsko-francouzské finále v prvém setu vypadalo jednoznačně – Japonec nedal sypatickému Francouzi, řečenému Krkovička, žádnou šanci a věnoval mu klec i s kanárem. Druhá sada byla daleko větší bitvou, ale obhájce titulu z Francie v rozhodujícím okamžiku chyboval a podlehl 5/7. Takashi Sanada, kterého známe již z Brna, se tedy radoval z prvního průhonického titulu.

Velmi dramatickopu byla soutěž žen, kde v semifinále vypadly Kruger a Spaanstra s Ruskami Bubnovou a Lvovou (hlavně první jmenované hrála neskutečný zápas), když hned v prvním kole vypadla nasazená dvojka Lauro. Premierové, čistě ruské, finále pak pro sebe rozuhodla starší Bubnová. Osobně se domnívám ovšem, že tento výsledek není nahodilý a ukazuje se koncepční práce Rusů, kde Olga Murina posledních šest (minimálně) let udělala s ruskými ženami obrovský kus práce – za těmito dvěmi čekají další  (Shakirova s Kruger vyhrály debla a Ruska nebyla pouháým přívažkem v páru). Doby, kdy jsme brali Rusky jako “inventář” turnajů, je pryč a myslím, že je to jediná a správná cesta. Mimochodem, finále “babince” Kruger, Shakirova  vs. Van Chastelet, Spaanstra nabídlo neskutečné drama, když vítězný pár v super Tie breaku prohrálval již 2/7, aby stav otočil na 10/8. Moc nechybělo a místo Nizozemek mohly hrát “Češky” Pořízková a Rusnak (SUI, leč narozena v Ostravě), které na ně měly dva setbaly a hrály životní zápas.

Divizi Quad ovládl první nasazený Raffaelo, který do finále prošel v zásadě bez problémů, aby tam po bitvě porazil Američna Bucka 6/3, 7/6 (3), debl se stal také jeho kořistí s Izraelcem Ben Urielem.

Pro nás byla nejzajímavější SD – nejen, že v ní hrálo osm reprezentantů, ale hlavně jsme byli zvěadaví na výkopn Petra Utíkala, který v 18 letech míří do první světové stovky, po turnaji poskočil již na 113. místo ITF, protože si poradil nejprve s mladým Rusem Saitgareevem, deblového parťáka Slováka Masaryka vyučil ve dvou setech, s POlákem Mietrikiewiczem prohrál pouhé 4 gemy a ve finále v “taff” zápase porazil jedničku Arca 76(3), 75. Triumf zopakoval i ve čtyřhře, kde ve fináli zdolal spolu s Masarykem pár Kubát, Potůček.

Turnaj měl i další premieru – na umpire usedla Japonka Mayumi Nakatsui, která se perfektěn zhostila své role a pokud bude v ČR, rádi ji znovu uvidíme na dalších turnajích.

Categories: Turnaje